پرسش و پاسخ
دسته بندی سوالات
  • سلام علیکم ایا استفاده ازلباس زیر که مقداری تور داشته باشد در حال احرام اشکال دارد؟
   سلام علیکم در صورتی که نمایان نشود، اشکال ندارد. و در طول مدت احرام حتی برای شوهرش آشکار نکند.
  • عینک طبی که همیشه استفاده میکنم مقداری نگین دارد.آیا در حال احرام می توانم از همان عینک استفاده کنم؟یااینکه میتوانم با چسب روی نگین هارا بپوشانم ؟
   سلام علیکم هر چيزى است كه عرفاً زينت محسوب مى‏شود در حال احرام اشکال دارد و احتياط واجب باید از آن اجتناب نماید.
  • سلام وقت بخیر عازم مکه هستم برای حج تمتع با توجه به اینکه در مکه مهر برای نماز نباید استفاده کرد بنده هم زانو هایم عمل شده است ونمیتوانم روی زانو خم بشوم چه کاری باید انجام دهم
   سلام علیکم اگر نمی توانید سجده معمولی انجام دهید، برای سجده سر خود را پایین بیاورید و اشاره کنید و ذکر را بگویید.
  • درصورتی که خانم عذرشرعی داشته ویکهفته در حال احرام بوده برای غسل حیض اگرازنرم کننده یاشامپوکه کمی عطرداره و یاشانه بزنه که دراین صورت موهایی که دراثرچربی سست شده بریزه حکم کندن مو داره وکفاره بایدبدیم
   سلام علیکم 1. استفاده از صابون و شامپویی که عرفاً دارای بوی خوش است در حال احرام جایز نیست. 2. اگر بداند با شانه زدن موى سر، سبب جدايى موها مى‌شود جايز نيست و نباید شانه بزند.
  • سال خمسی نداشته ام تازه میخام تاریخ انتخاب کنم وضعیت خمس هزینه حج ولباس احرام چگونه است
   سلام علیکم اگر هزینه حج و لباس احرام را از درآمد بین سال امسال تهیه کرده اید یعنی از پول پس انداز شده سال گذشته نباشد خمس ندارد. 2. در مورد خمس سایر اموال باید به نماینده مرجعتان یا روحانی کاروان مراجعه شود.
  • سلام سال۸۴حج واجب رفتم دررمی جمرات هر۳روزمناتنهابه جمره عقبه ۷تاسنگ زدم امسال عازم حج تمتع ام تکلیف من بااین اشتباه چیست ؟ آیاامسال میتونم قضا ی ۸۴ روبجااورم
   سلام علیکم رمی روز یازدهم و دوازدهم را قضا نمایید. یعنی ابتدا هر سه جمره را به نیت روز یازدهم رمی کنید و سپس از اول به نیت روز دوازدهم هر سه را رمی نمایید.
  • برای پوشش صورت باید از افقی و عمودی به اندازه انگشت وسط تا انگشت شست باشد؟اگر به جز این مقدار را در احرام بپوشانیم اشکال دارد؟یعنی قسمتی از پیشانی و اطراف صورت پوشیده شود اشکال دارد؟
   سلام علیکم پوشاندن صورت در حال احرام برای بانوان به‌گونه‌ای كه متعارف زنان در حجاب از نامحرم يا خودداری از شناخته شدن است جايز نيست. و از محرمات احرام است. ولی پوشاندن اطراف صورت از بالا يا پايين و يا دو طرف آن، به طوری كه زنان هنگام پوشيدن مقنعه به نحو متعارف و يا هنگام پوشاندن سر در نماز انجام ميدهند و پوشاندن صورت بر آن صدق نميكند، اشكال ندارد، چه در نماز باشد و چه در حال ديگر.
  • با سلام وتشکر،خمس لباس ومخارج حج رو می‌توان به فقیر مد نظر داد؟ یا حتما باید به حساب وجوهات شرعی واریز کنم؟
   سلام علیکم خمس را باید به دفتر مرجع و یا نماینده مرجع تقلید داد و یا با اجازه از ایشان هزینه کرد و پرداخت آن به فقیر بدون هماهنگی خمس حساب نمی شود.
  • آیا پرداخت خمس لباس احرامی که از درآمد سال خریده شده لازم است البته قبل از سال خمسی حج بجا می آوریم همچنین احرامی که شوهر برای زن می خرد آیا بر زن خمس آن واجب است
   سلام علیکم ورحمه الله اگر قبل از فرارسیدن سال خمسی حج را بجا می آورید خمس ندارد. همچنین لباسی که همسر خریده است و تحویل داده است خمس ندارد.